Login
Słoneczny panel
Dziś jest:

Wschód słońca: 4:55
Zachód słońca: 21:22

Dzień trwa:
16 Godzin 26 minut
I jest krótszy od najdłuższego dnia o: 2:32

Kot w Egipcie

Małgorzata Wadżet Gardasiewicz

Kot w Egipcie wczoraj i dziśKot był czczony w starożytnym Egipcie, wznoszono mu pomniki i świątynie, wielbiono jako boga. Zabicie kota karane było śmiercią. Na znak żałoby gdy umarł golono brwi, a ciało jego mumifikowano.


Najważniejszą kocią boginią była Bastet która opiekowała się domowym ogniskiem, obdarzała miłością i przyciągała radość. Związana była z prokreacją i życiem rodzinnym. Często przedstawiana w różnych scenach wyrytych na ścianach monumentalnych świątyń.


Bastet

Sachmet jej groźniejsze oblicze przydawało się na wojnie. Lwica potrafiła także uzdrawiać. Ulgę przynosiło patrzenie się w jej ogromne promieniujące dobroczynną i podnosząca na duchu energią oczy.

Sachmet
A jak jest dzisiaj, czy nadal kot cieszy się takim uznaniem jak kiedyś? Czy można go zobaczyć w świątyniach, lub raczej tym, co pozostało po tych pięknych monumentalnych zabytkach?

Będąc w Egipcie spotkałam wiele kotów, niektóre z nich, tak jak kiedyś święte egipskie koty strzegły świątyń i przyjaźnie witały wędrowców wylegując się leniwie pod wielkimi kolumnami w ponad czterdziestostopniowym upale. Niewiele dziś mają wspólnego ze swymi poprzednikami, ale na pewno, choć kilka świętych genów zostało, co uważny obserwator kotów na pewno zauważy.

Kot w swiatyni

kot

Sporo kręciło się ich po bazarze, gdzie są dokarmiane świeżymi rybami złowionymi wprost z Nilu przez ulicznych sprzedawców. Nie mogą narzekać na brak pokarmu i opieki.

Bazar

Bazar 1

Chadzają także śmiało po ulicach wielkiego zamieszkałego przez ponad dwadzieścia milionów ludzi Kairu. Nieobce im gwar wielkiego miasta. Można tam także spotkać okazałe lwie posagi oraz oczywiście najważniejszego kota Egiptu - tajemniczego Sfinksa.

Kair

Kair

Lew w Kairze

Sfinks

I może nieco mniej chwalebna strona miasta, w której też mieszkają koty radząc sobie bardzo dobrze.

ulice Kairu

ulica Kairu

Dziś koty opanowały meczety islamskie, to przecież Mahomet, gdy nie chcial zbudzić śpiącego kota u jego boku oddarł kawałek drogocennej szaty, by nie zakłocić kociego odpoczynku.

Meczet


Tu jest kot

Meczet

Dawne przedstawienia rysunków w egipskich świątyniach pokazują jak kocia bogini Bastet przekazuje najświętszy dar życia - poprzez energię krzyża Ankh - by dawac ludziom i bogom radość i szczęście po wsze czasy. 

Bastet

Czyż dzisiejsze egipskie koty nie są urocze? Na pewno zachowały w sobie coś niezwykłego.

Kot