Login
Słoneczny panel
Dziś jest:

Wschód słońca: 4:43
Zachód słońca: 21:17

Dzień trwa:
16 Godzin 33 minut
I jest krótszy od najdłuższego dnia o: 2:25

Czakra Pierwsza

|1 Czakra|2 Czakra|3 Czakra|4 Czakra|5 Czakra|6 Czakra|7 Czakra|


Czakra Pierwsza

Podstawa kręgosłupa - Muladhara

 

przyporządkowania: ciało: fizyczne i eteryczne

żywioł: ziemski

kolor: czerwony

planety: Mars, Pluton, Saturn w Koziorożcu

Wenus w Byku

wpływ: nadnercza, układ kostny, układ wydalniczy, krew,

kręgosłup, równowaga procesów wewnątrzkomórkowych,

instynkt, węch.

zapach: cedr, goździk, cynamon

wizualizacja: czerwona kula, czerwony zachód słońca

Czakra odpowiada za podstawowe potrzeby człowieka: założenie rodziny, zdobycie pieniędzy, utrzymanie domu, posiadanie pracy, zapewnienie bezpieczeństwa. Wpływa na aktywność człowieka i jego siłę przebicia, daje poczucie realności i pozwala radzić sobie z trudnościami. Niezaspokojenie tych potrzeb - faktyczne lub tylko w imaginacji - powoduje nadmierną czynność nadnerczy i wydzielanie hormonów stresu. Czakra ta wiążę się z ciałem fizycznym i wyraża wszelkie sposoby łączności z realnym bytem.

Harmonijnie rozwinięta czakra podstawowa przedstawia obraz człowieka ufnie kroczącego przez życie, dbającego o swe interesy. Zdobycie dóbr materialnych nie jest celem samym w sobie ale środkiem umożliwiającym realizację wartości nadrzędnych.

Nadczynność odsłoni egoistę kierującego się tylko własnym dobrem, ciągnącego w stronę posiadania jak największej ilości dóbr materialnych.

Niedoczynność może objawić się jako zbytnie oderwanie od rzeczywistości, kłopoty finansowe, poczucie zagrożenia, lęki

Pluton kieruje procesem transformacji i wydalania, wznosi myśl, kieruje je do spraw duchowych tajemnych i ponadczasowych. Te dwa oddziaływania czynią z emanacji Skorpiona istny rezerwuar energii życiowej. Czakramy i kanały energetyczne wiążą się właśnie z tą emanacją

Pluton wiąże się z wielką energią, drzemiącą w człowieku, która znajduje się u nasady kręgosłupa. Zwinięty wąż – kundalini – czeka na uruchomienie, aby pomknąć po kręgosłupie, przez trzecie oko, aż do czakry koronnej, witalizując organizm i łącząc duszę z wyższym wymiarem.

Jest lotosem o czterech płatkach. Medytacja – łączność z Matką Ziemią.